Kurti pas bisedës me Escobarin: Konfirmova angazhim aktiv në negociata

LAJMEKOSOVE

9/12/20231 min read

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, e ka zhvilluar një bisedë telefonike me emisarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar.

Temë e kësaj bisede mes Kurtit dhe Escobarit, ishte zbatimi i shpejt i marrëveshjes themelore dhe aneksit të saj.

Kreu i qeverisë kosovare konfirmoi angazhim aktiv në negociata gjatë takimit të dialogut në Bruksel.

“E falënderova për mbështetjen e SHBA-së”, tha Kurti.

Të enjten, më 14 shtator, në Bruksel pritet të takohen kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq.